° | m/s |
Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.
Sote-piiri Helmi laajentaa koronarokotuksia uusiin ryhmiin. 80-vuotiaiden ja sitä vanhempien rokotukset ovat sujuneet hyvin, ja Haapavedellä on annettu useita satoja rokotteita.
Vielä rokottamattomat yli 80-vuotiaat voivat edelleen varata ajan rokotukseen.
Maanantaista 1. maaliskuuta alkaen ajan rokotukseen voivat varata myös 70-vuotiaat ja sitä vanhemmat henkilöt sekä tiettyihin riskiryhmiin kuuluvat henkilöt.
Tässä vaiheessa rokotusaikoja annetaan 60–69-vuotiaille, joilla on vakavalle koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistava sairaus, kuten lääkehoitoa vaativa kakkostyypin diabetes tai vaikea krooninen keuhko- tai munuaissairaus.
Lisäksi rokotteen saavat sellaiset yli 16-vuotiaat, joille on tehty elinsiirto tai kantasolusiirto tai joilla on aktiivisessa hoidossa oleva syöpä.